Artykuły

  • Presbiopia
    Presbiopia to stan zmniejszonej zdolności oka do akomodacji lub całkowitego jej braku. Rozpoznajemy ją, gdy pojawiają się trudności z czytaniem czy wykonywaniem innych czynności wzrokowych w bliskich odległościach. Pierwsze jej objawy pojawiają się zazwyczaj po 40. roku życia. Soczewka oczna rośnie przez całe życie. Jej wzrost ma jednak charakter warstwowy (jak na przykład cebula). WCzytaj dalej „Presbiopia”
  • Dni Soczewek Progresywnych 06-18 marca 2023
    Czym są soczewki progresywne? To okulary, które łączą w sobie szkła, których potrzebujesz do dali, bliży i odległości pośrednich. Dzięki nim możesz cieszyć się wyraźnym widzeniem na każdą odległość, używając tylko jednej pary okularów. Czy to rozwiązanie dla Ciebie? *Tak, jeśli masz już skończone 40 lat i odczuwasz zmęczenie wzroku spowodowane pracą w bliskich odległościach.Czytaj dalej „Dni Soczewek Progresywnych 06-18 marca 2023”
  • Okulary ajurwedyjskie
    Okulary ajurwedyjskie, czyli inaczej okulary otworkowe, to okulary, które zamiast klasycznych szkieł korekcyjnych mają nieprzezroczyste soczewki z szeregiem równomiernie rozłożonych dziurek o średnicy około 1 mm. Ich działanie najłatwiej opisać poprzez analogię do aparatu fotograficznego. Jeśli przysłona jest szeroko otwarta, wówczas ostro odwzorowany jest tylko ten obiekt, na którym się ogniskujemy. Tło się rozmywa iCzytaj dalej „Okulary ajurwedyjskie”
  • Światło niebieskie
    Nosisz okulary już 30 lat, aż tu pewnego razu dowiadujesz się, że progresy, które proponuje Ci optyk filtrują światło niebieskie. W głowie skrywa się pytanie „A na co mi to?”. Gdzieś słyszałeś, że na niebiesko świecą komputery, ale przecież Ty używasz go raz w miesiącu, żeby zapłacić rachunki. I w ogóle jak w tym widać,Czytaj dalej „Światło niebieskie”
  • Makijaż a okulary
    Przedstawiamy kilka makijażowych wskazówek dla okularników! * Podstawą makijażu dla osób noszących okulary jest jego trwałość: użyj bazy pod makijaż i utrwal go, aby nie starł się w miejscach styku skóry z oprawką. Z kolei baza pod cienie zapobiegnie zbijaniu się w grudki i gromadzeniu w załamaniu powieki. * Oprawy rzucają cień na twarz, dlategoCzytaj dalej „Makijaż a okulary”
  • Ćwiczenia wzrokowe
    Praca zdalna, długie przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach i coraz szybsze tempo życia sprawiły, że większość z nas odczuwa objawy zmęczenia oczu. Mianem astenopii nazywa się zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, łzawienie, bóle oczu oraz głowy, a także nadwrażliwość na światło oraz nieostre widzenie. Aby zmniejszyć ich nasilenie każdy z nas może wykonywać kilka prostych ćwiczeń wzrokowych, któreCzytaj dalej „Ćwiczenia wzrokowe”
  • Dzieci a ekrany
    Mówiąc o wpływie ekranów na wzrok dzieci mamy na myśli nie tylko komputer, ale też telewizor, tablet, konsolę czy (o ile nie przede wszystkim) telefon. Od urządzeń cyfrowych nie da się uciec, ale korzystajmy z nich rozsądnie. WHO zaleca, aby dzieci do 2. roku życia nie miały kontaktu z ekranami, a do 4. roku życiaCzytaj dalej „Dzieci a ekrany”
  • Dlaczego warto mieć więcej niż jedną parę okularów?
    A dlaczego masz więcej niż jedną parę butów? 😉 Na to pytanie pewnie łatwiej wymyślić odpowiedź – przecież potrzebujesz kilku par w zależności od pogody, stroju, okazji… Z okularami jest podobnie – mnogość opraw pozwala na na tworzenie zupełnie innego wizerunku. Dziś czeka Cię wycieczka, więc zakładasz lekkie, matowe oprawy, których nie czujesz na nosie,Czytaj dalej „Dlaczego warto mieć więcej niż jedną parę okularów?”
  • Dni Otwarte Eyezen 03-22 października 2022
    Soczewki relaksacyjne to szkła jednoogniskowe, które w dolnej części mają delikatny dodatek mocy. W jakim celu? By odciążyć nasze zmęczone oczy. Niezależnie od wieku dużo czasu spędzamy, pracując w bliży. Młodzież coraz mocniej tkwi w wirtualnym świecie, praktycznie nie odrywając wzroku od smartfona. A dorośli przez 8 godzin przerzucają wzrok między ekranami komputera, tabletu iCzytaj dalej „Dni Otwarte Eyezen 03-22 października 2022”
  • Czym okulary od optyka różnią się od tych z sieciówek?
    Pierwsza do głowy na pewno przychodzi cena. Podczas gdy za okulary kupowane w salonie optycznym trzeba będzie zapłacić niemało, supermarkety i sieci sklepów odzieżowych kuszą pięknymi okularami za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. W przypadku okularów korekcyjnych odpowiedź wydaje się bardziej oczywista. Okulary korekcyjne wykonywane są na zamówienie – uwzględniają różnowzroczność (bo ilu z nas maCzytaj dalej „Czym okulary od optyka różnią się od tych z sieciówek?”
  • Cyfrowe zmęczenie wzroku
    Już od dawna żyjemy w cyfrowym świecie. Według badań z 2014 roku przeciętny Amerykanin spędzał przed wyświetlaczami urządzeń cyfrowych około 60 godzin tygodniowo. W Polsce sytuacja jest podobna. A pandemia jeszcze wydłużyła ten czas. 2 na 3 osoby w wieku 20-30 lat skarży się na dolegliwości mogące wskazywać na zespół cyfrowego zmęczenia oczu. Dlaczego? TelefonyCzytaj dalej „Cyfrowe zmęczenie wzroku”
  • Jakie powłoki antyrefleksyjne wybrać?
    Większość klientów, spytana o rodzaj oczekiwanych szkieł, z pewnością odpowiada „te z antyrefleksem”. Pytanie o jego konkretne właściwości wielu osobom sprawia niemałe trudności. Soczewka z powłoką ekonomiczną, zwaną też podstawową, ma za zadanie zwiększyć ilość światła docierającego do oka i zniwelować niechciane odblaski przypominające patrzenie przez zwykłą szybę. Czym wyróżniają się powłoki lepszej jakości? *Czytaj dalej „Jakie powłoki antyrefleksyjne wybrać?”
  • Jakiego specjalistę wybrać, by zbadać wzrok?
    Kiedy pojawiają się problemy ze wzrokiem często nie wiemy, gdzie się udać. Pierwszą myślą zazwyczaj jest okulista, ale czy zawsze jest to potrzebne? Okulista to LEKARZ zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób oczu, planuje terapię, przepisuje leki oraz wykonuje zabiegi. Udajemy się do niego w przypadku urazu, stanów zapalnych czy podejrzenia stanu chorobowego. Optometrysta toCzytaj dalej „Jakiego specjalistę wybrać, by zbadać wzrok?”