Ćwiczenia wzrokowe

Praca zdalna, długie przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach i coraz szybsze tempo życia sprawiły, że większość z nas odczuwa objawy zmęczenia oczu. Mianem astenopii nazywa się zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, łzawienie, bóle oczu oraz głowy, a także nadwrażliwość na światło oraz nieostre widzenie. 
Aby zmniejszyć ich nasilenie każdy z nas może wykonywać kilka prostych ćwiczeń wzrokowych, które pozwolą na rozluźnienie mięśni i wyraźniejsze widzenie.

Złotą zasadą jest tzw. schemat 20/20/20 – po 20 minutach pracy powinno patrzeć się na obiekty oddalone o 20 stóp (około 6 m) przez co najmniej 20 sekund. Jest to najprostsza, niewymagająca metoda, która pozwala zapobiegać skurczom akomodacji.

Jeśli masz możliwość, wykonaj dłuższą sesję ćwiczeń.

1. Zacznij od rozluźnienia mięśni szyi oraz barków. Poruszaj głową, wykonaj kilka krążeń ramionami.

2. Ogranicz ilość światła wokół siebie, zasłoń oczy dłońmi i myśl o dalekim obrazie. Wyobraź sobie piaszczystą plażę, słońce zachodzące za horyzont czy krajobraz górskich szczytów.

3. Wykonaj serię dziesięciu mrugnięć. Bardzo mocno zaciskaj powieki i otwieraj oczy jak najszerzej.

4. Spójrz jak najdalej przed siebie i poruszaj oczami. Możesz wykonywać ruchy pionowe, poziome czy kręcić ósemki.

5. Podejdź do okna i wybierz jakiś dobrze widoczny, ale daleki obiekt – może to być na przykład drzewo czy budynek. A teraz powoli i dokładnie obrysuj jego kontury wzrokiem, poruszając wyłącznie oczami, a nie głową.

6. Popracujmy teraz nad poszerzeniem pola widzenia. Skup się na jakimś przedmiocie i nie odrywaj wzroku. Patrząc tylko w ten jeden punkt spróbuj odnotować w myślach jak najwięcej przedmiotów będących w jego otoczeniu.

7. Pora na akomodację! Masz pod ręką długopis? Trzymaj go przed sobą na odległość wyciągniętej ręki, skup się na jego końcówce i powoli przysuwaj do siebie aż do momentu rozmazania. Kiedy nie widzisz już ostro, zacznij go odsuwać.

Spróbuj, a Twoje oczy Ci podziękują!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: