Dzieci a ekrany

Mówiąc o wpływie ekranów na wzrok dzieci mamy na myśli nie tylko komputer, ale też telewizor, tablet, konsolę czy (o ile nie przede wszystkim) telefon. Od urządzeń cyfrowych nie da się uciec, ale korzystajmy z nich rozsądnie.

WHO zaleca, aby dzieci do 2. roku życia nie miały kontaktu z ekranami, a do 4. roku życia spędzały przed nimi maksymalnie 30 minut dziennie! U tak małych dzieci treści oglądane na urządzeniach cyfrowych nie mają wartości edukacyjnych. One nie potrafią uczyć się w sposób bierny! Do przyswajania wiedzy, nauki słów i zachowań, potrzebny jest im nauczyciel omawiający oglądane obrazy. 

Dynamiczny, płaski, świecący ekran hamuje u maluchów rozwój lewej półkuli mózgu odpowiedzialnej za analizowanie i myślenie logiczne. Nadmierne nagromadzenie bodźców obniża poziom koncentracji dzieci, a w przyszłości powoduje znaczące problemy z przyswajaniem wiedzy – statyczne książki są dla nich nieatrakcyjne, dzieci szybko nudzą się tym, co nie stymuluje ich pobudzonych mózgów mnogością impulsów. Stąd też coraz częstsza nadpobudliwość, problemy z usiedzeniem na zajęciach oraz brak zainteresowania otaczającą rzeczywistością.

Poza hamowaniem rozwoju neurologicznego, ekrany mają również znaczący wpływ na kształtowanie się układu wzrokowego. Wpatrywanie się w jeden punkt może upośledzić ruchy oczu lub doprowadzić do ich niepełnego rozwoju. Scrollowanie może znacznie zubożyć wydajność ruchów oczu w płaszczyźnie poziomej, wyhamować funkcje koordynacyjne i orientacyjne. Ciągłe skupienie wzroku na małym obszarze nie rozwija peryferyjnego pola widzenia. W przypadku urządzeń znajdujących się blisko oczu malucha, należy obawiać się wystąpienia lub progresji krótkowzroczności, a także zaburzeń akomodacji (tzw. spazm). Warto też wspomnieć o nienaturalnej pozycji ciała podczas korzystania z telefonów czy tabletów – przekrzywianie głowy ma wpływ nie tylko na wady kręgosłupa, ale również na zaburzenia współpracy gałek ocznych i w dłuższej perspektywie dysfunkcje widzenia obuocznego.

Kontroluj czas, który Twoje dziecko spędza przed urządzeniami cyfrowymi! Pomocne w tym mogą okazać się aplikacje monitorujące czas używania telefonu. Starajcie się też wybierać większe i bardziej oddalone ekrany, by szkody przez nie wyrządzone były jak najmniejsze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: