Presbiopia

Presbiopia to stan zmniejszonej zdolności oka do akomodacji lub całkowitego jej braku. Rozpoznajemy ją, gdy pojawiają się trudności z czytaniem czy wykonywaniem innych czynności wzrokowych w bliskich odległościach. Pierwsze jej objawy pojawiają się zazwyczaj po 40. roku życia. 

Soczewka oczna rośnie przez całe życie. Jej wzrost ma jednak charakter warstwowy (jak na przykład cebula). W związku z tym wraz z wiekiem staje się bardziej sztywna, a co za tym idzie trudniej jej zmienić kształt, by pozwolić na ostre widzenie z bliska. Ponadto włókienka obwódki rzęskowej, które ją utrzymują, także stają się mniej elastyczne. Mięśnie ciała rzęskowego odpowiadające za zmianę kształtu soczewki stają się coraz słabsze. Wszystkie te czynniki sprawiają, że punkt bliski oka( najbliższy punkt, który widzimy ostro) oddala się. 

Różne źródła podają, iż o presbiopii mówimy, gdy punkt bliski oka bez wady wzroku lub przy jej pełnej korekcji znajduje się w odległości większej niż 20 lub 25 cm. A kiedy w rzeczywistości pacjenci zaczynają szukać pomocy i korekcji starczowzroczności? Kiedy nie są w stanie odczytać drobnego druku na ulotkach, podczas majsterkowania śruby z łbem płaskim i krzyżowym stały się niesamowicie podobne, oczka w igłach nagle zmalały, a ręce są zbyt krótkie, by swobodnie cieszyć się lekturą ulubionej powieści.

Jakie istnieją rozwiązania?

1. Okulary do czytania – umożliwiają wyraźne widzenie w bliży, ale nie w odległościach pośrednich czy dali. Dają duże pole ostrego widzenia, jednak ich ciągłe zakładanie i zdejmowanie może być co najmniej irytujące (zwłaszcza, gdy łączy się z manewrowaniem z noszonymi okularami do dali), a także narażać je na uszkodzenia.

2. Okulary dwuogniskowe – zapewniają wyraźne widzenie w dali i bliży, ale odległości między nimi nie są już korygowane. Dodatkowo segment do bliży zamontowany jest jako nieestetyczna wtopka.

3. Okulary progresywne – pozwalają na wyraźne widzenie na każdą odległość, jednak w zależności od ich konstrukcji na bokach soczewki będą występowały większe lub mniejsze strefy nieczynne, w których widzenie będzie nieostre.


Okulary korekcyjne to wyrób medyczny. Używaj ich zgodnie z przeznaczeniem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: