Czym okulary od optyka różnią się od tych z sieciówek?

Pierwsza do głowy na pewno przychodzi cena. Podczas gdy za okulary kupowane w salonie optycznym trzeba będzie zapłacić niemało, supermarkety i sieci sklepów odzieżowych kuszą pięknymi okularami za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.

W przypadku okularów korekcyjnych odpowiedź wydaje się bardziej oczywista. Okulary korekcyjne wykonywane są na zamówienie – uwzględniają różnowzroczność (bo ilu z nas ma dokładnie taką samą wadę na prawym i lewym oku?), korygują astygmatyzm (gotowe okulary nigdy nie mają „cylindrów”), uwzględniają rozstaw źrenic oraz wysokość,na jakiej się znajdują. Korzystanie z okularów, które nie uwzględniają naszych indywidualnych parametrów wpływa znacząco na jakość widzenia oraz nasze samopoczucie.

A co z okularami przeciwsłonecznymi? Przecież tak samo jak w sklepie odzieżowym kupujesz gotowy produkt czekający na półce na nowego właściciela! Decydując się na ich zakup w salonie optycznym kupujesz również pewność, że szkła wyposażone są w filtr UV400, co oznacza że skutecznie chronią przed  promieniowaniem UVA i UVB mieszczące się w zakresie długości fal do 400nm. Jeśli nie masz na nosie okularów, Twoje oko próbuje chronić się samo: mrużysz powieki, źrenica zmniejsza się i dzięki temu mniej szkodliwego promieniowania trafia do wnętrza oka. A co dzieje się, gdy założysz okulary? Czujesz się komfortowo, patrzysz swobodnie i cieszysz się piękną pogodą. Jeśli Twoje okulary nie zawierają filtra, promieniowanie bez przeszkód trafia do wnętrza oka przez szeroką źrenicę, a Ty z własnej woli narażasz się na uszkodzenia siatkówki. Ponadto stopień zaciemnienia dobrych okularów oznaczony jest kategorią 0-4, dzięki czemu możesz wybrać odpowiednie dla siebie barwienie.

Zarówno w przypadku okularów korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych należy wspomnieć też o jakości wykorzystanych do ich produkcji materiałów. Szkła w „gotowcach” często zniekształcają obraz i wywołują efekt „pływania”. Same oprawy zaś zazwyczaj po krótkim czasie ulegają deformacjom i uszkodzeniom, podczas gdy dobrych ramek możesz używać przez wiele lat i wymieniać w nich szkła, gdy Twoja wada wzroku ulegnie zmianie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: